Numaralı Gözlük Camı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Günümüzde birçok insan günlük hayatında kullandığı gözlüklerle yaşam kalitesini arttırmayı amaçlamaktadır. Bu sebeple gözlükler hayatımızın en önemli unsurlarından biridir.

Numaralı gözlükler ise çok daha önemli bir konudur. Zira halihazırda gözleri bozuk olan ve daha net görmek isteyen birçok insan numaralı gözlük almak isterken farkında olmadan kendine zarar vermekte, gözlerinin bozukluk derecesini daha da arttırmaktadır. Bu doğrultuda ne gibi hususlara dikkat etmek lazım öğrenilmesi, hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Numaralı Gözlük Camı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle göz muayenesi gözlük almadan önceki en önemli aşamadır. Gözlerinizin derecesi ve yaşadığınız görme probleminin ne olduğunu bilmeden gözlerinize en iyi gelen gözlüğü seçemezsiniz. Halk arasında okuma gözlüğü ya da dinlendirici gözlük olarak tabir edilen ve numarası, derecesi gözlerinize uygun olup olmadığı belli bile olmayan nispeten daha düşük numaralarda gözlük kullanmak kesinlikle doğru değildir. Güvenilir bir doktora muayene olmadan gözlük almak gözlerinize iyi gelmeyecektir.

Bir diğer husus da gözlük çerçevesi ve camlarının kaliteli olup olmadığıdır. Bu durumda güvenilir, kaliteli bir optik mağazası seçerseniz, göz numaranıza uygun olarak üretecekleri kaliteli camlar ile göz sağlığınızdan taviz vermeden alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca ortaya çıkabilecek farklı göz hastalıklarının oluşması riskinin de önüne geçebilirsiniz. Ayrıca, birbirinden farklı renk ve modelde gözlük çerçeveleri arasından yüzünüze ve göz yapınıza en uygun çerçeveyi seçmenize yardımcı olacak kaliteli seçenekler sunacaklardır.

Camın güneş ışığını ve diğer yapay ışıkları geçirgenlik düzeyi de göz sağlığı ve görüş kalitesi açısından bir diğer önemli konudur. Güneş ışınlarını direkt olarak geçirmeyen, ultraviyole ışınlarını kesen teknolojilerin kullanıldığı camları kullanmak gerekir. Gözlük camlarına yapılan kaplamalar ile yapay ışık geçirgenliği son yıllarda önemli ölçüde azaltılmış durumdadır. Numaralı gözlük siparişi verirken camınızın yapay ışık geçirgenliği olmayan, bu ışıkları yansıtmayan camlardan olmasını talep etmelisiniz.

Çerçevelere de Camlar Kadar Önem Verin

Çerçeveler de camlar kadar önemli bir etkendir. Yüzünüze uymayan, görüşünüzü kısıtlayan çerçeveler ile net bir şekilde görmek mümkün değildir. Göz sağlığınızı tüm etkenleriyle düşünmeniz gerekir. Kaliteli bir optik mağazasından alabileceğiniz daha uygun fiyatlı çerçeve seçeneklerine yönelmeden pazarlardan, seyyar tezgahlardan ya da buna benzer yerlerden satın alınan çok ucuz çerçeveler, bünyesinde barındırdıkları kanserojen maddeler, kalitesiz vernikler ile sağlık açısından tehdit yaratabilirler. Bu sebeple numaralı gözlük seçiminde cam önemli olduğu kadar, çerçevenin de büyük bir rol oynadığı unutulmamalıdır.

Numaralı Gözlüklerin Değiştirilme Sıklığı

Orta yaşlı ve yaşlı kişiler tarafından kullanılan numaralı gözlükleri camlarında, çerçevelerinde kırık, çizik veya bozulma olmadıkça değiştirme ihtiyacı yaşanmaz ancak böyle bir durumla karşılaşıldığında numaralı gözlük hemen değiştirilmelidir. Bu durum çocuklarda çok daha tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Çocukların kullandığı gözlüklerde çok daha kolay yıpranmalar görüldüğünden; kırılan, çizilen veya cam yüzeyinde bozukluklar görülen gözlükleri kullanmaya devam eden çocukların görme yetileri yetişkinlere nazaran çok daha kolay etkilenecektir. Bu durumda beklenmeksizin numaralı gözlüğün değiştirilmesi gerekmektedir.